www.siyasetci.biz

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.siyasetci.biz

Siyasi Gençliğin Buluşma Noktası

3 posters

'ÖSS'de Kürt öğrenciler dezavantajlı'

ouss
    ouss

'ÖSS'de Kürt öğrenciler dezavantajlı' Empty 'ÖSS'de Kürt öğrenciler dezavantajlı'

Mesaj tarafından ouss Ptsi Haz. 02, 2008 11:00 pm

'ÖSS'de Kürt öğrenciler dezavantajlı'
    DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, gençlerin ÖSS sınavına sokularak elenmemesi gerektiğini belirterek, "Gençler hangi alanda eğitim görmek istiyorlarsa o alanda eğitimlerine devam etmelidir" dedi.

Sebahat Tuncel, ana dilde eğitim yapamadıkları için Kürt kökenli öğrencilerin ÖSS'de daha dezavantajlı olduğunu ileri sürdü. 7 Haziran'da İstanbul Kadıköy'de yapılacak olan ''ÖSS Duvarını Yıkalım'' mitingini düzenleyecek olan öğrencilerle birlikte TBMM''de bir basın toplantısı düzenleyen Sebahat Tuncel, Türkiye'de çok önemli bir genç nüfusun bulunduğunu ve bu genç nüfusun çok önemli sorunları bulunduğunu ifade etti. Gençlerin, bir yandan üniversite sınavlarında elenme, bir yandan da üniversiteyi bitirdikten sonra işsiz kalma sorunu ile karşı karşıya olduğunu dile getiren Tuncel, "Gençlerin sınavlarda elenmemesi ve yarışa sokulmaması gerekir. Biz, gençlerin hangi alanda eğitim görmek istiyorlarsa, o alanda kendilerini geliştirmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Bu, ülkenin geleceği açısından önemli'' diye konuştu.

Basın toplantısında Volkan Gülşen ve Tuğba Engel isimli öğrenciler de ÖSS'yi eleştiren bir açıklama yaptılar. Volkan Gülşen isimli öğrenci, Kürt kökenli öğrencilerin ana dilde eğitim yapamamaları ve ana dillerinde sınava girememeleri nedeniyle ÖSS'de daha fazla mağdur olduklarını ve elendiklerini söyledi. Gazetecilerin, 'ana dilde eğitimin sınavlarda nasıl bir etkisinin olduğunu'' sorması üzerine Volkan Gülşen, Kürt kökenli öğrencilerin okula başladığında önce Türkçeyi öğrenmek zorunda kaldığını, bunun da eğitimde bir dezavantaja neden olduğunu belirterek, Kürt öğrencilerin özellikle uzun paragraf sorularında zorlandığını söyledi. Aynı soru üzerine Sebahat Tuncel de, ÖSS sonuçlarına bakıldığında her yıl en az öğrenci veren illerin başında Hakkari, Siirt, Şırnak'ın geldiğini hatırlattı. Tuncel, "Bunun temelinde hem sosyo-ekonomik boyut var, hem de anadilde eğitim yapılmaması vardır. Sınava giren diğer çocuklardan daha dezavantajlı başlıyor" dedi.
    messeout
    messeout

'ÖSS'de Kürt öğrenciler dezavantajlı' Empty Geri: 'ÖSS'de Kürt öğrenciler dezavantajlı'

Mesaj tarafından messeout C.tesi Haz. 14, 2008 8:09 pm

bunlarında sesleri çok çıkmaya başladı. yüz verdik astar istiyorlar resmen.
    iceberg19
    iceberg19
    KGP

'ÖSS'de Kürt öğrenciler dezavantajlı' Empty Geri: 'ÖSS'de Kürt öğrenciler dezavantajlı'

Mesaj tarafından iceberg19 Paz Haz. 15, 2008 3:25 pm

Bence çok doğru söylüo...Hem de çok...Lütfen mantıklı düşünün...Kürt olan birisinin ana dili kürtçedir...Ve bu adama sınavda Türkçe sorular sorulup cevaplamasını bekliosunuz...Türkçeyi konuşmada bile zorluk çeken birisinden sıfat, zamir, zarf ve anlatım bozukluklarıyla ilgili olarak ne bekliosunuz ki...Öss hep berbattı, şu an berbat, ilerde çok çok daha berbat olacak...
    messeout
    messeout

Mesaj tarafından messeout Ptsi Haz. 16, 2008 12:24 am

istersen çingeneler içinde ayrı bi kitapçık hazırlansın hatta romanlara nota bilgisi sorulsun lazlara silah bilgisi falan Öss kötü eyvallahda kürtlere ayrı bi uygulama olması mantıksız.
    iceberg19
    iceberg19
    KGP

Mesaj tarafından iceberg19 Ptsi Haz. 16, 2008 1:12 pm

Sayın messeout benim öyle bir şey yapalım gibi bir iddaam olmadı...Ama madem bu tarz şeyleri tasvip etmiyorsunuz...Çözüm önerinizi sunun da onu tartışalım...Öyle bol keseden atmak kolay.Bunun başka bir nedeni var mı?...Varsa nedir?...
    messeout
    messeout

Mesaj tarafından messeout Ptsi Haz. 16, 2008 5:36 pm

herkes tek bayrak tek dil etrafında toplanmıştır. Eğer her etnik gruba özel bir şeyler tanınacak olursa bu TEK olma bilinci yok olur. Bu gemi batarsa Türk kürt çerkez roman laz herkes boğulur Okullarda türkçe eğitim veriliyor 10 sne türkçe eğitim alıp birde kürt denilen 500 kelimelik arapça farsça karışımı o dille üniversiteye alınacaklarsa 10 yıldır nden türkçe eğitim alıyorlar. Diyeceksin o zaman anadilde eğitim bnde diyeceğim 10 yıl sonra güneydoğuda ne Hilal dalglanır nede türkçe bir kelime konuşulur orası bizden kopar.
    iceberg19
    iceberg19
    KGP

Mesaj tarafından iceberg19 Salı Haz. 17, 2008 9:01 am

Osmanlı dönemini iyi incele...ay yıldızlı yeşil bayrak orada dalgalandı mı?...Şimdi dersin ki o dönemde kürtçe mi vardı diye?...Vardı...Hem de alası vardı...Osmanlı bölünmedi de biz mi bölünücez.Bu komplo senaryolarını bırakın sayın messeout...Zorla hiçbir şey OLMAZ.......
    messeout
    messeout

Mesaj tarafından messeout Salı Haz. 17, 2008 12:55 pm

O zaman halk osmanlıya bağlıydı. Şimdiki gibi dağa çıkıp bölme politikası yürütenler yok denecek kadar az varsada Osmanlıının politikaları bunu yok ediyordu. PKKlı kürtler bağımsızlık için destek alıyorlar. Bak ermeniler kürtlerden daha yakındı az bi destekle neler yaptılar. Amaç belli üniversiteye daha fazla adam sokabilmek. OSMANLI BÖLÜNMEDİ Mİ O ZAMAN BENM BURDA NE İŞİM VAR DEDELRİMN MEZARLARI SELANİKTE DURURKEN

Similar topics

-

Forum Saati Salı Mayıs 14, 2024 8:18 am